Fundusz Alimentacyjny – Postępowanie w Sprawie Ustalania Prawa do Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego oraz Dłużnikiem Alimentacyjnym
Chcesz wziąć udział w tym szkoleniu?
To szkolenie jeszcze nie ma ustalonej daty. Wkrótce może się pojawić nowy termin. Jeśli odpowiada ono na Twoje potrzeby, napisz do nas, przygotujemy ofertę specjalnie dla Twojej firmy/ instytucji.
Masz pytania?
Chcesz uzyskać certyfikat za przebyte szkolenie?
Informacje o szkoleniu
PROGRAM SZKOLENIA:
- Przesłanki pozytywne i negatywne uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od obowiązku alimentacyjnego, wydawanie decyzji w sprawie uznania dłużnika za uchylającego się w kolejnych okresach świadczeniowych.
- Postępowanie w sprawie zatrzymania i zwrotu prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu - czy dłużnik alimentacyjny należy do podmiotów mogących skutecznie wnioskować o zwrot prawa jazdy, spełnienie przesłanki zapłaty 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.
- Przesłanki uchylenia decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy - funkcjonowanie w obrocie prawnym decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
- Pozycja prawna dłużnika alimentacyjnego w postępowaniu o przyznanie osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego - definicja strony w postępowaniu administracyjnym, źródło interesu prawnego w ustawie szczególnej - stanowisko orzecznictwa sądowego w omawianej materii.
- Zasady ustalania dochodu w postępowaniu o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a między innymi:
- dochód z alimentów - alimenty faktycznie otrzymywane, czy zasądzone ?;
- skład rodziny osoby pełnoletniej a obliczenie dochodu;
- brak wspólnego zamieszkania małżonków a pojęcie rodziny na potrzeby ustalenia dochodu;
- uzyskanie dochodu poprzez zawarcie małżeństwa z osobą zatrudnioną; uzyskanie/utrata dochodu w przypadku zmiany składu rodziny – na przykładzie orzecznictwa sądowego;
- pojęcie „utraty dochodu” w postępowaniu w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego na przykładzie zmiany warunków pracy i płacy.
- Decyzja w sprawie uchylenia lub zmiany decyzji przyznającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego - data uchylenia lub zmiany decyzji, stanowisko orzecznictwa sądowego.
- Wzruszenie decyzji przyznającej świadczenie po upływie okresu, na który świadczenie przyznano.
- Orzekanie w sprawie świadczeń nienależnie pobranych i ich zwrotu - etapy postępowania według obecnie prezentowanego stanowiska orzecznictwa sądowego.
- Postępowanie dowodowe w sprawie stosowania ulg w spłacie świadczeń nienależnie pobranych - okoliczności umorzenia zobowiązań, rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności - szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji osoby zobowiązanej oraz jej rodziny a warunki zapewniające minimum egzystencji.
- Postępowanie w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego świadczeń wypłaconych osobie uprawnionej, czy istnieje prawna możliwość zmiana decyzji w przedmiocie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego wskutek wypłacenia osobie uprawnionej wyrównania.
- Stosowanie przez organ właściwy dłużnika oraz wierzyciela - ulg w zapłacie świadczeń podlegających zwrotowi przez dłużnika alimentacyjnego; ocena przesłanki skuteczności egzekucji wobec dłużnika.
- Właściwość organu wierzyciela/dłużnika w przypadku zmiany miejsca zamieszkania tych osób - w postępowaniu w sprawie świadczeń nienależnie pobranych oraz stosowania ulg w spłacie świadczeń nienależnie pobranych a także w postępowaniu w sprawie obowiązku zwrotu przez dłużnika świadczeń wypłaconych osobie uprawnionej.
- Egzekwowanie świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego w okresie świadczeniowym i po okresie świadczeniowym.
Na koszt usługi szkoleniowej składają się:
- materiały szkoleniowe;
- materiały piśmiennicze;
- wykwalifikowana kadra trenerska;
- przerwy kawowe;
- catering.
Organizator zastrzega możliwość zmiany niniejszego programu szkolenia, w przypadku zmiany przepisów. Program szkolenia może ulec zmianie w oparciu o najn
Szkolenie poprowadzi
Prawnik z 40 letnim stażem pracy w administracji, w tym przez ostatnie dwadzieścia lat w SKO w Elblągu, w tym dziesięć lat piastująca stanowisko Prezesa Kolegium. Doświadczony Trener prowadząca szkolenia o charakterze otwartym a także szkolenia zamknięte z zakresu prawa administracyjnego oraz procedury administracyjnej, w szczególności zaś ustawy o pomocy społecznej, oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Współpracująca z licznymi samorządami na terenie całego kraju.
Chcesz wziąć udział w tym szkoleniu?
To szkolenie jeszcze nie ma ustalonej daty. Wkrótce może się pojawić nowy termin. Jeśli odpowiada ono na Twoje potrzeby, napisz do nas, przygotujemy ofertę specjalnie dla Twojej firmy/ instytucji.