Metodyka nauczania wg Dr Marii Montessori
Szkolenie Montessori

Metodyka Nauczania wg Dr Marii Montessori

Metodyka Nauczania wg Dr Marii Montessori

Chcesz wziąć udział w tym szkoleniu?

To szkolenie jeszcze nie ma ustalonej daty. Wkrótce może się pojawić nowy termin. Jeśli odpowiada ono na Twoje potrzeby, napisz do nas, przygotujemy ofertę specjalnie dla Twojej firmy/ instytucji.

Masz pytania?
Chcesz uzyskać certyfikat za przebyte szkolenie?

Informacje o szkoleniu

Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości dotyczącej rozwoju dziecka i wiedzy na temat praktycznych zastosowań pomocy rozwojowych Montessori. Dowiemy się, jak wzmacniać dziecko w rozwoju, jak je wspierać, jak je mądrze motywować. Podczas warsztatu przedyskutujemy:

  • jak pielęgnować naturalną motywację dziecka do uczenia się;
  • jak komunikować się z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym;
  • jak nauczać i wychowywać bez ocen, kar i nagród;
  •  jak przygotować otoczenie dla dziecka, optymalizujące jego rozwój kognitywny, emocjonalny i społeczny;
  • jak wykorzystać otoczenie do rozwoju i edukacji dziecka.

Kim była Maria Montessori? Urodzona w 1870 roku, pierwsza we Włoszech kobieta z wykształceniem medycznym, ponadczasowa rewolucjonistka na polu antropologii i pedagogiki. Pracując z dziećmi ze specjalnymi potrzebami w klinice ortofrenicznej w Rzymie, dostrzegła prawidłowości w mechanizmach rozwoju i uczenia się człowieka, takie jak Chłonny Umysł, Wrażliwe Fazy i Plany Rozwoju. Odkryła, że w prawidłowo skonstruowanym otoczeniu i w atmosferze wolności i szacunku, dzieci, których rozwój uznano za niemożliwy, osiągnęły wyniki w nauce na równi z dziećmi zdrowymi, z normalnych środowisk. Odkrycia te skierowały karierę młodej lekarki na drogę pedagogicznych badań i rewolucji. W 1907 roku objęła pierwszy Dom Dziecięcy (Casa dei Bambini) w dzielnicy San Lorenzo w Rzymie. Obserwując dzieci i analizując ich zachowania, potrzeby i wzorce rozwojowe, zbudowała metodę i filozofię pedagogiczną, nazwaną od jej nazwiska systemem Montessori. Zauważyła, że dzieci zaopatrzone w starannie dobrane pomoce rozwojowe i pod opieką nienarzucającego swojej pomocy nauczyciela, samodzielnie i chętnie uczą się nawet tego, co wydawałoby się, że jest dla nich zbyt trudne. W uporządkowanym otoczeniu, wolnym od fikcji i fantazji, rozwijają z radością życiowe umiejętności. Zaobserwowała, że najlepsze efekty osiągają w środowisku wolnym od ocen, nagród czy kar. Swoją działalność pedagogiczną i szkoleniową rozpowszechniła, mimo dwóch wojen światowych, w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki. Jej odkrycia znajdują dziś potwierdzenie w najnowszych badaniach psychologicznych, także z użyciem najnowocześniejszych urządzeń do analizy funkcjonowania ludzkiego mózgu. Obecnie, po ponad stu latach, system pedagogiczny Montessori nadal jest uznawany za rewolucyjny i ultranowoczesny i dynamicznie rozwija się na całym świecie.

OMAWIANE ZAGADNIENIA:

  • Natura i kultura, czyli nauka o świecie. Wielkie Opowieści Montessori jako ramy do późniejszych badań naukowych w dziedzinach geografii, przyrody, historii, astronomii, fizyki.
  • Świadomość pochodzenia słów – wstęp do świadomego uczenia się dalszych języków obcych.
  • Ćwiczenia ciszy jako metoda na wczesne wspomaganie koncentracji.
  • Panel dyskusyjny. Zakończenie warsztatów.

W ramach szkolenia zapewniamy: Materiały szkoleniowe, wykwalifikowaną kadrę trenerską. Każdy uczestnik szkolenia otrzyma imienny certyfikat ukończenia szkolenia.

ROZWIŃ CAŁOŚĆ

Szkolenie poprowadzi

Wieloletni praktyk, “Montessorianka” od zawsze. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także dwuletnie międzynarodowe studia podyplomowe z zakresu pedagogiki i terapii Montessori przy współpracy z Kinderzentrum w Monachium. Ukończyła również kurs Montessori „Assistant to Infancy” dla dzieci od urodzenia do trzeciego roku życia oraz kurs szkolny Montessori dla osób do 12 roku życia. Przygodę z Montessori rozpoczęła w 2001 roku jako wolontariusz w krakowskim przedszkolu, a następnie od 2003 jako nauczyciel prowadzący grupę przedszkolną. Od 2007 roku jest także trenerem nauczycieli Montessori w Polsce (Polskie Centrum Montessori) i za granicą (Modern Montessori International) – pracowała w Warszawie, Konstancinie, Singapurze, Indiach, Indonezji, Tajlandii, Sri Lance i Malezji. Od 2016 roku prowadzi miejsce wsparcia dla dzieci i rodzin w edukacji domowej.

Chcesz wziąć udział w tym szkoleniu?

To szkolenie jeszcze nie ma ustalonej daty. Wkrótce może się pojawić nowy termin. Jeśli odpowiada ono na Twoje potrzeby, napisz do nas, przygotujemy ofertę specjalnie dla Twojej firmy/ instytucji.

Masz pytania?
Chcesz uzyskać certyfikat za przebyte szkolenie?

+48 607 057 017